خرم آباد مرکز استان لرستان

خرم آباد مرکز استان لرستان

شهر خرم آباد مرکز شهرستان خرم آباد و نیز مرکز استان لرستان است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۶ بالغ بر ۳۴۸۴۱۶ نفر برآورد شده است که بیست و دومین شهر پر جمعیت ایران به حساب می آید [۱]. شهر در ارتفاع ۱۳۰۰ متری دریا و در میان دره‌های زاگرس قرار گرفته است. فاصله خرم آباد تا بروجرد ۱۱۰ کیلومتر، تا تهران ۴۹۰ کیلومتر و تا اهواز ۵۰۰ کیلومتر است. خرم آباد بر سر شاهراه تهران-خوزستان قرار گرفته و دارای اهمیت ارتباطی و راهبردی است.


تاریخ

نام این شهر از قرن ششم به بعد در کتابها آمده است، اما خرم آباد فعلی محل شهرهای باستانی دیگری بوده است. غارهای خرم آباد از نخستین سکونت گاه‌های انسان است که دست کم از ۴۰ هزار سال پیش مردمانی در ان زندگی می‌‌کرده‌اند. در دوران ساسانیان شهری با نام «شاپور خواست» در محل خرم آباد قرار داشته که آثار آن از بین رفته است.


آثار تاریخی

قلعه فلک الافلاک معروف‌ترین اثر تاریخی موجود در این شهر است که به «دوازده برجی» شهرت دارد و در سده هفتم هجری در دوره اتابکان لر بر خرابه‌های دژی ساخته شده، که برخی آن را از آثار دوره ساسانی می‌‌دانند. این قلعه در عهد فتحعلیشاه قاجار مرمت گردیده و برج مرتفعی بدان افزوده شده و از آن پس فلک الافلاک خوانده شده است.

کتیبه‌ای به نام سنگ نبشته، گرداب سنگی و منار، دیگر آثار تاریخی موجود در شهر خرم آباد می‌‌باشند.

در حومه این شهر چند آبشار وجود دارد که از جمله آنها می‌‌توان به آبشار تاف (در زبان محلی تاف به معنای آبشار نیز به کار می‌‌رود) و آبشار نوژیان اشاره کرد. وجود سفره‌های آب زیرزمینی و بطور کلی منابع آب فراوان و همچنین وفور منابع و معادن، این شهر را در زمره شهرهای غنی از لحاظ منابع طبیعی قرار داده است. علاوه بر آن آب و هوای مناسب خرم آباد از این شهر مکان مناسبی برای کشاورزی و دامپروری ساخته است.

/ 3 نظر / 286 بازدید
د

اگر عکسهايی از خانه های روستايی لرستان قبل از وقوع زلزله داريد ۷ در وبلاگ بگذارید. من احتياج فوری به چنين عکسهايی دارم.

حامد

وب خوبی داری . واقعا عالی بود . به ما هم سری بزن

روح الله دريکوند

سلام از تحقيقتون در مورد لرستان ممنونيم ولی در قسمت طوايف لرستان از بزرگترين طوايف لرستان بالاگريوه می باشد که از مهمترين ايلات آن ايل دريکوند است که طايفه مير و بهاروند وقلاوند و شورابی و ساتیاروند و نجفوند و بازگیر و کیرفوند وگلالیوندوطافی و زینی وند و جودکی و کوگانی و ....... از زيرمجموعه های ايل دريکوند هستند که به اشتباه ذکر کرده ايد ميتوانيد از نوشته های پرفسور امان الهی بهاروند استفاده نماييد در اين مورد خواهشآ تصصيح کنين.